Тактичні ножі з викидним клинком.

Тактичні ножі з викидним клинком.

Вітаємо шановні читачі !

 

Цього разу ми з Вами зупинимось на темі складних ножів, а саме на їхній найефектнішій варіації – ножі з викидним клинком. У цій статті ми розкриємо розвитку конструкції, процесу вдосконалення і змін конфігурації ножа, то ж приємного Вам читання !

 

«У 1987 році американський майстер Рон Міллер з міста Ларго, штат Флорида, вирішив зайнятися виробництвом ножа з викидних клинком і з абсолютно новим пружинним механізмом, який розробив спеціально для резервних спецпідрозділів армії США (USArmy Special Forces Reserve), що розташовувалися в той час у Флориді .

Оскільки Міллер не міг спочатку підібрати відповідну назву для свого виробу, він назвав його по зовнішньому вигляду просто "Блек Найф" (Black Knife - чорний ніж). На самому початку роботи над конструкцією ножа Міллер підключив до цього ще одного майстра з Ларго, Чарльза Окса (Charles Ochs), який вніс ряд пропозицій щодо поліпшення дизайну ножа і, зокрема, рукоятки.

Чарльз Окс мав, крім того, хороші звязки з деякими спецпідрозділами, тому взяв на себе підготовку виробу до ринкового продажу. Нова концепція рукоятки виключала наявність хвостової частини, щік і накладок, а заміна заклепок болтами спростила розбирання ножа для чищення або ремонту.

Для блокування і розблокування клинка Міллер розробив такий механізм, який фіксував клинок в обох положеннях без блокування пружини або пружинного важеля. Основою конструкції ножа була спіральна пружина-штовхач, що розташовувалася в виїмці на внутрішній стороні накладки. Конструкція ножа передбачала виготовлення основних деталей на фрезерному станку з програмним управлінням, що скорочувало час як для ручних робіт, так і для збірки.

Як матеріал для рукоятки Міллер вибрав анодований алюміній 6061-Т6, що використовується у виробництві ножів і сьогодні. Успіх не змусив себе чекати: у період з 1987 по 1994 роки Міллер виготовив і продав до 10000 різних моделей ножів "Блек Найф". Завдяки звязкам Чарлза Окса ножі надійшли на озброєння спецпідрозділів і поліції.

У 1989 році ВМС США офіційно замовили пять таких ножів для їх випробування в ході оперативних дій морських диверсійних підрозділів. Назва ножа - "Свічблейд" (Switchblade - ніж з викидних лезом) викликало, правда, у військовослужбовців декілька негативних емоцій, тому Окс вирішив дати йому досить громіздку назву - ніж для звільнення від одягу в екстрених випадках при хімічному, біологічному і радіоактивному зараженню (Emergency -Chemical, Biological, Radiation - Suit Cutter).

На той час криза в Перській затоці поступово переростав в серйозну війну, тому морські диверсійні підрозділи США не виключали застосування хімічної, біологічної та радіоактивної зброї, і, отримавши цей ніж, зрозуміли, що це прекрасний інструмент, за допомогою якого в разі потреби можна звільнити пораненого солдата від його одягу. Хоча ножу була дана позитивна оцінка, Міллер так і не отримав офіційного замовлення від уряду, що, власне, не мало ніякого значення для службовців морських диверсійних підрозділів, які набували ці ножі в великій кількості приватним шляхом.

 

Після того як в 1995 році Міллер помер, припускали, що ніж "Блек Найф" вже ніколи не зявиться на ринку, проте Чарлз Окс взяв справу в свої руки і знову приступив до виробництва цих ножів. До цього дня цей майстер виготовляє їх, лише злегка змінивши конструкцію. Старі ножі відрізняються від нових моделей поздовжнім жолобком на рукоятці, додатковим затискачем для носіння на поясі брюк і хвилеподібною заточкою на лезі.

Всі інші характерні ознаки ножа "Блек Найф" збереглися. За життя Міллер не запатентував своєчасно свій винахід, що мало певні наслідки. Досить прибуткова справа Окса, зрозуміло, не залишилося без уваги інших американських фірм - виробників ножів. Через деякий час американські фірми "Бенчмейд" (Benchmade) і "Аль Map" (AI Маг), штат Орегона, створили і випустили на ринок спільну модель ножа "Дженерал пёпоз ауто" (General Purpose Auto - GPA).

Вона принесла фірмам успіх, але пізніше її продовжувала робити тільки фірма "Бенчмейд" під іншою назвою - "Армд форсез онли" (Armed Forces Only - AFO). За короткий час фірма створила цілий ряд ножів з викидних клинком і, тим самим, стала лідером, хоча ці ножі офіційно поставлялися тільки для армії і органів влади.

Поряд з "Бенчмейд" ножі з викидних клинком виробляли і більш дрібні фірми, наприклад, "Уайт Вольф Найфс" (White Wolf Knives), штат Північна Кароліна. Деякі з ножів цієї фірми мали клинки з ручною заточкою. Їх постачальником був, наприклад, майстер Уолтер Бренд. Ці ножі проводилися невеликими партіями, їх кількість значно поступалася виробничим потужностям фірми "Бенчмейд". Сьогодні ножі фірми "Уайт Вольф Найфс" з клинками Уолтера Бренда користуються великим попитом у колекціонерів зброї.

Першою європейською фірмою, яка приступила до виробництва тактичних ножів з викидних клинком, була фірма "Бекер" в німецькому місті Золінгені, яка створила в 1994 році ніж під назвою "Спідлок" (Speedlock). Спочатку передбачалося, що накладки для рукоятки будуть виготовлятися не на фрезерному станку CNC з цільних заготовок, а з алюмінію литтям під тиском: перевага полягала в тому, що бічні поверхні рукоятки без додаткових витрат часу набували овальну форму, що дозволяло зручніше тримати рукоятку в руці, тоді як деталі, що вийшли з-під фрезерного верстата, як правило, мали плоску поверхню.

Разом з тим виготовлення накладок з алюмінію методом лиття мало і великий недолік - низьку сприйнятливість до анодування, тому накладки або лощили вручну, або покривали гальванічно твердим шаром хрому. Створювалися і нові системи викидання клинка. Замість звичайного штифту золінгенські майстри використовували кнопку, яка розташовувалася на одному рівні з поверхнею накладки.

Незабаром після фірми "Бекер" ще одне підприємство Золінгена створило сучасний ніж з викидних клинком під назвою "Хубертус" (Hubertus). На відміну від бьокерівского "Спідпока" модель "Хубертус Z-2000" мала накладки, виконані з термопластичного матеріалу.

У 1995 році ще одна фірма "Мікро Тех" зі штату Флорида представила нові ножі з викидним клинком, за короткий час вийшовши в лідери виробництва таких тактичних ножів. Швидкому успіху фірми сприяли незвичайні проекти і дуже висока точність, з якою були виготовлені окремі деталі, що за якістю наближалися до ножів, виготовлених вручну.

 

Поряд з класичним варіантом ножа, клинок якого розкривався убік, "Мікро Тех" звернулася до конструкції з викидом клинка вперед (Out of the Front - OTF). На ринку фірма "Мікро Тех" була безперечним лідером по створенню таких ножів. В асортимент ножів фірми входили також багато ексклюзивних особливих моделей, що створювалися спільно з відомими майстрами, наприклад, з Уолтером Брендом.

Моделі "Комбат талон II" (Combat Talon II) і "Немесіс" (Nemesis) з клинком, які викидають вперед і мали ручну заточку, незабаром стали класичними. Сьогодні на ринку тактичних ножів з викидних клинком успішно представляють свою продукцію багато фірм, серед яких "Майстрі оф Діфенс" (Masters of Defense), "Парагон Найфс" (Paragon Knives), "Про-Tex Найфс" (Pro-Tech Knives), "Джі-Ті Найфс" (GT Knives), "СВАТ Найфс" (SWAT Knives) і "Делтон Найфс" (Dalton Knives).

Навіть фірма "Аль Map" через кілька років знову повернулася в вигідний бізнес, випустивши моделі ножів "SERT" і "Ауто-сере" (Auto-SERE), причому відповідальною за виробництво ножів вважалася фірма "Парагон".

Завдяки участі вправного майстра Кена Оніона фірмі "Кершоу" (Kershaw) вдалося розробити і виготовити ніж, використання якого дозволено майже у всіх країнах світу. Механізм викиду клинка дозволяє користуватися цим ножем як звичайним, але варто висунути клинок великим пальцем приблизно на одну третину, як він автоматично викидається до упору. Фіксація клинка здійснюється за рахунок стопорної пружини (Liner Lock).

Існує ще один вид ножів з викидних клинком - ножі з так званої подвійної системою дії (Double-Action System), що дозволяє користувачеві вибирати між розкриттям ножа однією рукою і механізмом викидання клинка. Головна модель серед цих ножів - безперечно, "Хамелеон" (Chamaleon) майстра Бача Веллатона, визнаного корифея у виробництві ножів з викидним клинком і виготовленні окремих екземплярів ножів виключно вручну.

Але немає правил без винятку: фірма "Мікро Тех" випустила невелику партію ножів "Хамелеон" з алюмінієвої рукояткою, виконаною на фрезерному станку. Блискучим з технічної точки зору досягненням фірми "Мікро Тех" знавці і професіонали вважають конструкцію ножа з подвійною системою дії моделі LCC канадського майстра Грега Лайтфута (Greg Lightfoot).

На ножі відсутня характерна кнопка для викиду клинка: механізм приводиться в дію зрушенням щоки зліва на рукоятці. Сучасне обладнання з програмним управлінням на радість любителям ножів дозволяє нескінченно реалізовувати найсміливіші проекти.»

(http://kombat.com.ua/knifes/knife26.html)

 

Тримайте Ваші ножі гострими,

Ваша команда Білої Зброї !

Коментарі