Складні ножі, які відкривають одніюєю рукою.

Складні ножі, які відкривають одніюєю рукою.

Вітаємо шановні читачі !

 

Наша сьогоднішня стаття буде присвячена питанню складних тактичних ножів із опцією відкривання однією рукою. Чому саме тактичні ножі мають диспонувати такою функцією, як на протязі історії змінювалась їх конструкція і у чому, власне, вона полягає читайте нижче:

 

«Головною відмінною рисою тактичного складного ножа є керування ни однією рукою. Приведення ножа в бойову готовність повинно тривати не більше декількох секунд, причому тільки однією рукою.

Пройшли часи, коли для того, щоб розкрити ніж, однією рукою необхідно було тримати рукоятку, а іншою, зачепивши нігтем клинок, витягувати його з рукоятки.

З історією розвитку складних ножів, що відкриваються однією рукою, тісно повязані два імені: по-перше, це фірма "Спайдерко", яка створила в 1981 році модель ножа "Уоркер" (Worker) з отвором на клинку для розкриття ножа однією рукою. Тим самим фірма створила і запатентувала нову модель складного ножа.

Засновник фірми Сел Глессер провів попередньо ряд експериментів з різними допоміжними пристосуваннями для швидкого відкривання ножа, але, врешті-решт, зупинився на найпростішому рішенні - клинку з отвором. По-друге, слід назвати майстра по виготовленню холодної зброї Майкла Уолкера, який запропонував в якості пристрою для розкриття складного ножа нагвинчений на клинок важіль (штифт), який отримав у американських користувачів назву "Thumb-Stud".

З самого початку фірми-виробники мали цей важіль тільки з одного боку клинка, щоб він міг зручно розміщуватися в пів-круглому пазі на рукоятці. Сьогодні сучасні бойові ножі мають такий важіль з обох сторін клинка, що дозволяє розкривати ніж як з правого, так і з лівого боку - і це цілком логічно. При цьому, однак, передбачається, що важіль повинен знаходитися по можливості ближче до обуха, але в той же час не заважав розкритому клинку під час різання.

Майстер з виготовлення ножів Бач Веллотон (Butch Valloton) знайшов досить оригінальне рішення цієї проблеми: він розташував важіль так, щоб він упирався безпосередньо в рукоятку, але при цьому використовував його і як упор для фіксуючого пристрою клинка.

Альтернативою штифту стала невелика рифлена шайба, що нагадує шайбу на циркулі. Така шайба пригвинчується до клинка поблизу обуха і дозволяє висувати клинок напівкруговим рухом по або проти годинникової стрілки. Майстер Боб Терзула вважається загальновизнаним духовним батьком такої системи розкриття ножа.

Взявши за основу цю ідею, його канадський колега Брайан Тай (Brian Tighe) встановив на своїх ножах штифт прямокутної форми, хоча форма штифта в кінцевому підсумку не грає особливої ​​ролі, він просто повинен розташовуватися по обидва боки клинка і не дуже близько до його середини. Найлегше це завдання можна вирішити за допомогою отвору на клинку за зразком ножів фірми "Спайдерко".

 

Багато фірм з виготовлення ножів, серед яких слід назвати "Гербер", "Бенчмейд" і SOG, використовують для певних моделей саме дану систему, не дивлячись на те, що їм доводиться виплачувати фірмі "Спайдерко" ліцензійну винагороду.

Ножі, які не мають пристосування для відкриття клинка, можна дообладнати "StudoM" - простим штифтом, який кріпиться на обуху клинка за допомогою болта з внутрішнім шестигранником. Зрозуміло, існують і інші пристосування для розкриття ножа, але вони не виправдали себе під час тактичних оперативних дій.

Більшого успіху при створенні альтернативних систем домоглися, зокрема, фірми "Емерсон Найфс" і "Каміллус". Фірма "Емерсон Найфс" створила і запатентувала модель "Коммандер", з пристосуванням, яке розкриває ніж в момент його виймання з кишені брюк.

Однак для практичного використання такої системи необхідно було мати досить міцні кишені і певну вправність. Фірма "Каміллус" розробила модель ножа "CUDA", клинок якого можна витягти з рукоятки без штифту, шайби або отворів на клинку.

На рукоятці ножа розташований невеликий рифлений шпеньок, нерухомо закріплений на клинку і виступає за межі накладки. Клинок висувається, коли великий палець рухає шпенек уздовж спеціально передбаченого направляючого жолоба. Таку ж винахідливість, як і при створенні допоміжних пристосувань для розкриття ножа, проявили фірми-виробники щодо систем фіксації клинка (Lock).

Такі назви, як "Liner Lock", "Lock Back", "Axis Lock", "Compression Lock", "Rolling Lock", "ARC-Lock", "Button Lock", "Blade Lock" або "Discovery Lock" позначають лише деякі запатентовані системи фіксації клинка, наявні в даний час на американському ринку.

Більшість всіх тактичних складних ножів, як і раніше, мають пружинний фіксатор, розташований на рукоятці як збоку (Liner Lock), так і нагорі (Lock Back). При верхньому фіксаторі носик пружинного важеля заходить в паз на обуху клинка. Важіль для розблокування клинка може розташовуватися в задній частині або в центрі рукоятки.

Маючи невелику вправністю, важіль в центрі рукоятки можна натиснути, не обхоплюючи при цьому рукоятку цілком, але при цьому необхідна інша рука для контролю ходу клинка під час його складання. В цьому відношенні більш зручний пружинний фіксатор типу "Liner Lock", розрахований на дію однією рукою. В даному випадку на одній стороні рукоятки розташована блокуюча пружина (Liner), яка при виході клинка вискакує вперед і фіксує клинок знизу.

Для складання клинка слід просто натиснути на пружину великим пальцем і скласти клинок за допомогою вказівного і великого пальців. Крім того, блокуюча пружина надійно фіксує клинок в складеному стані за допомогою невеликого сталевої кульки, яка точно заходить в отвір або поглиблення на клинку.

Як правило, блокуючі пружини виготовляються з нержавіючої пружинної сталі або з титану. Щоб уникнути випадкового натискання на пружину на багатьох сучасних складних ножах на рукоятці відсутній виріз для великого пальця. Все частіше фірми виробники переходять до такої конструкції, де блокуюча пружина не виступає назовні в нижній частині рукоятки, а розташовується на одному з нею рівні, при цьому її ковзання під впливом пальця виключається за рахунок рифленої поверхні.

 

Великою надійністю відрізняється також блокуюча пружина, розроблена Бачем Велотоном: він просто зігнув її під кутом на рівні великого пальця і ​​в кінці надав їй рифлену поверхню. Гербер використовував цю систему для свого складного ножа "Епплгейт-Ферберн", але спростив конструкцію за рахунок часткового застосування методу лиття.

Щоб зробити фіксуючий пристрій з блокуючою пружиною ще надійнішим, майстри і фірми-виробники розробили цілий ряд додаткових запобіжних пристроїв, таких, як LAWKS (Lake and Walker Knife Safty Locking System) або Interlock (також фірми "Lake and Woker"), що забезпечують блокування блок-пружини при відкритому клинку.

Щоб ніж не був занадто важким і його легко можна було чистити, багато тактичних складних ножів мають відкриту спинку рукоятки. Якщо необхідна більш ретельна чистка, їх можна розібрати за допомогою шестигранного ключа, але при цьому слід дотримуватися обережності.

Багато фірм-виробників, такі, як "Мікро Тех" або "Мастерс оф Діфенс" (Masters of Defense) особливо звертають увагу на те, що вони негативно ставляться до розбирання їх ножів, а в деяких випадках при цьому навіть припиняється гарантія. Купуючи будь-який ніж, так само як і медикаменти, слід уважно прочитати листок з інструкцією.

Наступним типом складних ножів для однієї руки є так звані ножі з випадаючим клинком, який за рахунок сили тяжіння просто випадає вниз з рукоятки. Така система, однак, не представляє особливого інтересу для міжнародних фірм-виробників, оскільки і сьогодні доводиться досить довго чекати реалізації нових проектів та ідей.

Золінгенская фірма "Ейкхорнів", як і раніше, випускає складаний ніж парашутистів Бундесверу, а з 2000 року існує модель "Американ слайдер" (American Slider), що розповсюджується в Сполучених Штатах під маркою тієї ж фірми.»

(http://kombat.com.ua/knifes/knife25.html)

 

Таким чином, складні ножі які відкриваються однією рукою є, справді, незамінним елементом тактичного спорядження. Можливість швидкого, моментального приведення у робочу готовність ножа із застосуванням лише однієї руки є неабиякою цінною опцією. Звісно необхідність у такій опції є відсутня, якщо ви користуєтесь ножем з фіксованим клинком.

 

Тримайте ваші ножі гострими,

Ваша команда Білої Зброї !

Коментарі