Матеріали для клинка тактичного ножа (закінчення)

Матеріали для клинка тактичного ножа (закінчення)

Вітаємо шановні читачі !

 

Вітаємо Вас з наступаючими Новим Роком та Різдвом Христовим ! Публікуємо сьогодні завершальну частину статті Дітмара Поля про матеріали клинків тактичних і бойових ножів, у якій йтиметься про синтетичні матеріали та кераміку.

 

«Кераміка

Ножі з керамічними клинками зявилися на ринку вже в кінці 80-х років; спочатку це були тільки кухонні ножі, але потім і складні ножі загального призначення. Кераміка як матеріал для клинків підрозділяється на дві групи: звичайна кераміка, з якої виготовляють посуд і яка складається з глини, польового шпату і води, і технічна кераміка, яка проводиться штучним шляхом з неорганічних матеріалів, таких, як окис алюмінію, карбід кремнію або окис цирконію (Zr02).

Остання найкраще підходить для виготовлення клинків, так як відрізняється надзвичайною пружністю, і, тим самим, зводить до мінімуму небезпеку виникнення тріщин або поломки клинка чи леза. Окис цирконію з певною зернистістю під високим тиском впресовується разом з вяжучим матеріалом в металеву форму клинка, після чого спікається.

У процесі спікання кристалічні зерна цирконію спочатку плавляться і потім впікаються в заготовку клинка. Переваги керамічного клинка очевидні: відсутність корозії, не проводить струм, висока зносостійкість, надзвичайно висока твердість, невелика вага, а також антимагнітні властивості.

До недоліків відносяться ламкість під час сильних ударів і порівняно дорога подальша заточка. При вирішенні питання про те, вибрати або не вибрати керамічний клинок також слід виходити з майбутньої сфери застосування такого ножа. Наприклад, для підрозділів, що займаються знешкодженням бойових засобів і мають справу з бомбами і мінами, які мають магнітний запал, кераміка буде найкращим, а, можливо, навіть необхідним вибором.

Зрозуміло, ножі з керамічними клинками використовуються також в морських підрозділах. До виробників тактичних бойових ножів з керамічним клинком відносяться фірми "Мед Дог", що випускає серійну модель "Міраж-Х" (Mirage-X), і "Бекер" з моделлю "Інфініті". Ножі ручної роботи з керамічним клинком до сих пір пропонує майстер Боб Терзула.

Синтетичний матеріал

Серед синтетичних матеріалів у майстрів і промислових фірм-виробників великою популярністю користується термореактивна пластмаса G-10. Перевага G-10 в якості матеріалу для клинка не в останню чергу полягає в простій механічній обробці фрезою або на точильному верстаті, що дозволяє легко надавати клинку різну форму.

Але при цьому не слід переоцінювати можливості синтетичного матеріалу як леза, незважаючи на те, що ця група матеріалів стала знаменитою завдяки своїй надзвичайно високій стійкості. Ріжучу здатність такого клинка можна поліпшити за рахунок нарізування зубів, правда в цьому випадку клинок буде більше рвати, ніж різати, тому клинки з пластмаси розраховані, насамперед, на протикання матеріалу.

Фірма "Мішн Найфс" зі своєю серією ножів "Каунтер терорист" (Counter Terrorist), і як вже говорилося вище, в області виробництва титанових клинків є одним з лідерів на міжнародному ринку. Існують також інші фірми, що пропонують ножі з пластмасовими клинками, які в більшості випадків в своїй основі мають термопластичні матеріали, такі, як ABS або поліамід, для яких знову-таки необхідна дорога форма для лиття під тиском.

Прикладами тут можуть служити моделі "CATtanto" фірми "Колд Стіл" або "The Knive" майстра Ланськи Шерпенерс (Lansky Sharpeners).»

(http://kombat.com.ua/knifes/knife37.html)

 

Отже, підводячи підсумок, слід сказати, що вибір необхідного матеріалу для клинка передусім обґрунтовується і обмежується його майбутнім застосуванням, призначенням. В залежності від величини майбутніх навантажень, необхідних фізичних характеристик варіанти матеріалів варіюються. Майте це на увазі, обираючи собі ніж !

 

Тримайте ваші ножі гострими,

Ваша команда Білої Зброї !

 

Коментарі