Як заточити ніж - загальні правила та кілька порад.

Як заточити ніж - загальні правила та кілька порад.

"Тупим ножем, багато не зробиш. Рано чи пізно, навіть дорогий фірмовий ніж доведеться заточувати. І робити це потрібно правильно. Адже нагострити дорогий мисливський або туристичний ніж так, щоб поліпшити його і не зіпсувати (можливо навіть це), не так просто, для цього потрібен досвід і відповідні навички. Як показує практика, переважна більшість власників навіть дуже хороших сучасних ножів точити їх абсолютно не вміють і тому користуються тупими. Причому часто навіть не підозрюють про це, нарікаючи на виробника, який, нібито, виготовив неякісний товар. На жаль, досвід і навички через статтю не передати, зате цілком можна надати знання, вихідну інформацію для самостійного навчання.
Найпростішим рішенням буде просто відіслати ніж до виробника. Практично всі вони сьогодні точать свої ножі недорого і дуже якісно. Тож не дивно, адже для цього використовується спеціалізоване обладнання. Даний варіант, хоча і є майже ідеальним, але далеко не завжди доступний по цілому ряду причин. До того ж, ручна заточка, як би це не було дивно, тримається вдвічі довше механічної!
Отже, заточуємо ніж самостійно. Для початку варто подбати про придбання брусків для заточки. Краще нехай це будуть алмазні. Коштують вони чимало, але економити не варто, якщо ви хочете отримати максимально хорошу заточку. Погодьтеся, якщо сам ніж коштує сотню-другу доларів, не заплатити пару десятків за брусок для заточування - це не варіант. Брусок повинен бути приблизно вдвічі довше ніж лезо і шириною близько пяти сантиметрів.

Мета будь-якого заточування полягає в наступному: відновити правильну (близьку до початкової) форму ріжучої кромки і відшліфувати лезо і кромку до максимальної гладкості.
Покладіть брусок на рівну, стійку поверхню (звичайного столу цілком вистачить), під нього не забудьте помістити гумову прокладку, яка дозволить надійно зафіксувати брусок під час роботи. Ріжучу кромку ножа розмістіть до бруска приблизно під 90 градусів. Кут нахилу між лезом і бруском не повинен перевищувати 25 градусів. Рухайте ніж по бруска перпендикулярно, зберігаючи вказаний нахил, не поспішайте. Рухи повинні бути рівномірними. Врахуйте, що дотримуватися збереження кута виключно важливо! Справа в тому, що якщо його перевищити, скажімо, до 45 градусів, ви отримаєте ніж, оптимізований під ... рубку. Що, в принципі, теж допустимо і навіть потрібно, але тільки для специфічних виробів на кшталт мачете. Якщо ж кут менше 20-25 градусів - лезо просто затупиться. І ще одне важливе зауваження: не тисніть надто сильно на лезо. Воно, звичайно, не зламається, але якість заточування погіршиться. Тут потрібно знайти баланс, у чому допоможе досвід. Провівши заточку з одного боку, на що йде, звичайно, 10-15 хвилин, переверніть лезо і повторіть операцію. Потім важливо провести шліфовку на дрібноабразивному бруску, щоб прибрати задирку по кромці леза, яка повинна утворитися після першого проходу на бруску з великим зерном. На третьому етапі відполіруйте лезо за допомогою спеціального шкіряного ременя.

На закінчення відзначимо, що деякі дорогі вироби, можна пошкодити при неправильному заточуванні, причому настільки сильно, що привести їх у нормальний стан потім буде дуже складно. Тому заточувати улюблений дорогий ніж краще після підготовки на більш простому виробі. Один-два рази самостійно нагостривши конкретний ніж, ви будете точно знати, як це зробити максимально якісно.

Дана технологія заточування цілком пристосована не тільки до різних ножів, незалежно від їх розміру і типу, а й до багатьох інших інструментів."

(http://onozh.ru/%d0%b7%d0%b0%d1%82%d0%be%d1%87%d0%ba%d0%b0/%d0%ba%d0%b0%d0%ba-%d0%b7%d0%b0%d1%82%d0%be%d1%87%d0%b8%d1%82%d1%8c-%d0%bd%d0%be%d0%b6.html#more-1347)

Коментарі